Miasto
i Gmina
Lubniewice Zapraszamy

Lubniewice to małe miasteczko (1,9 tyś. mieszk.) malowniczo położone lasów sulęcińsko-skwierzyńskich, między jeziorami: Lubiąż od zach. (131 ha) i Krajnik od wsch. (40 ha), w sąsiedztwie największego w tej okolicy jeziora - Lubniewsko (240 ha), przy drodze z Sulęcina do Gorzowa Wikp. W centrum gotycki kościół z XV w., z neogotycką wieżą z 1882r., a nad jeż. Lubiąż, w parku krajobrazowym z pomnikowymi drzewami - pałac z 1793r., przebudowany w stylu neoklasycystycznym w 1846r. i okazały zamek neorenesansowy, z neogotycką wieżą widokową. Stylowa chata z końca XVIII w. (ob. księgarnia). Przy Osiedlu Słowiańskim, w Parku Europejskim - rampa dla deskorolkowców i łyżworolkowców. Jedna z najbardziej znanych miejscowości letniskowych w tej części kraju, z wieloma ogólnodostępnymi ośrodkami wypoczynkowymi.

Lubniewice to jedna z najmniejszych lecz najprężniej rozwijających się gmin województwa lubuskiego.
Jej atutami są przepiękne jeziora pełne ryb, lasy bogate w jagody, grzyby i zwierzynę, specyficzny uzdrowiskowy mikroklimat, dobrze rozwinięta sfera usług turystycznych oraz czyste niczym nieskażone powietrze.
Jezioro Lubiąż (jezioro rynnowo-zaporowe z bardzo dobrze rozwiniętą linią brzegową z największą głębokością 12,8 m) - rozciąga się na zachód od Lubniewic wąską krętą rynną. Od kilku lat jest chronione i intensywnie zarybiane. Rybacy wyławiają stad największe i najciekawsze okazy, m. in. sandacze, szczupaki, okonie, płocie, sumy, węgorze, liny, karpie, leszcze i amury. Pośrodku tego akwenu znajduje się Wyspa Miłości, do której zakochani mogą dopłynąć na kajaku lub żaglówce. Brzeg jeziora obfituje w liczne malownicze półwyspy i zatoczki. Nad nimi leży wiele ośrodków wypoczynkowych z kąpieliskami .

Jezioro Lubniewsko (o urozmaiconej linii brzegowej z maksymalną głębokością 15,1 m) - jest największym zbiornikiem wodnym w okolicy Lubniewic pełen okazałych ryb. jego linia brzegowa jest niezwykle urozmaicona. Z każdej strony otaczają go strome wzgórza morenowe. Wraz z otaczającymi lasami tworzy zespół przyrodniczo - krajobrazowy "Uroczysko".

(14kB)
Widok od strony ulicy gorzowskiej na jezioro Lubiąż
Jezioro Krajnik (o charakterystycznej budowie w kształcie kotła, tj.: duża głębokość - 35,2 m, a mała powierzchnia) - jest małym ale bardzo głębokim zbiornikiem wodnym, z którego wypływa rzeka Lubniewka, odprowadzająca swe wody do Warty.
W lubniewickich gąszczach najwięcej jest sosen, choć można w nich spotkać również buki, dęby, świerki i modrzewie. W runie leśnym rośnie mnóstwo borowików, podgrzybków, kozaków i kurek, dlatego tez do lubniewickiej krainy trafiają najczęściej grzybiarze. Lasy są także bogate w zwierzynę (dziki, kozły, zające i lisy). W lasach wyznaczone są szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe i konne. Na wszystkich amatorów jazdy konnej czekają właściciele czterech stadnin.

(18kB)
Rynek - miejsce festynów, zabaw i szeregu imprez artystycznych
Na amatorów jazdy rowerem czeka ponad 100 km wyznaczonych tras rowerowych a dla zwolenników pieszych wędrówek wyznaczone liczne szlaki turystyczne o łącznej długości ponad 50 km. Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia Rezerwatu przyrody "Janie", Zespołu przyrodniczokrajobrazowego "Uroczysko Lubniewsko" oraz liczne zabytki w tym tzw. "Nowy Zamek" oraz zamki w Jarnatowie, Gliśnie, Rogach. Dzięki wspólnym działaniom wydłuża się sezon turystyczny i trwa od maja do listopada. W miesiącach zimowych Lubniewice są licznie odwiedzane szczególnie w okresie świąt i dni wolnych od pracy. jesteśmy także rejonem atrakcyjnym gospodarczo. Na wszystkich inwestorów czekają tereny, ulgi i zwolnienia. Ze względu na walory przyrodnicze preferujemy rozwój przemysłu rolno-spozywczego, przemysłu lekkiego oraz innych nie wpływających szkodliwie na środowisko. Zachęcamy także do zakupu działek budowlanych.

(17kB)
Stadnina koni - jedna z wielu atrakcji
Gmina Lubniewice jest laureatem wielu krajowych konkursów w tym na Mistrza Gospodarności, na Najbardziej ekologiczną miejscowość w Kraju za 1994 rok. Gmina Lubniewice za swoje walory turystyczne, ciekawą ofertę wypoczynkową oraz niekonwencjonalne formy ich promocji została zakwalifikowana także do l ligi najprężniejszych i najlepiej rozwijających się Gmin turystycznych w kraju i walczy o palmę pierwszeństwa w tym konkursie. Zwycięzca w Rankingu Gmin Turystycznych Gazety Lubuskiej w 1998 r.

Gminę Lubniewice odwiedza corocznie ponad 100 tysięcy osób. Ponad 25% budżetu Miasta i Gminy przeznaczane jest na inwestycje poprawiające infrastrukturę komunalną i turystyczną miejscowości. Zadaniami o znaczeniu priorytetowym jest budowa sieci kanalizacyjnej Glisnie i Swierczowie oraz budowa kanalizacji przesyłowej Glisno Lubniewice, rozbudowa Szkoły Podstawowej w Lubniewicach ( stołówka, aula, sale dydaktyczne), budowa hali widowiskowo sportowej, remont budynku tzw. " Starej Szkoły " i przystosowanie do potrzeb Urzędu Miasta i Gminy, remont "Starego Zamku" i utworzenie na jego bazie Sanatorium dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych, budowa ogólnodostępnej dobrze wyposażonej plaży miejskiej, modernizacja i budowa mieszkań komunalnych, naprawa dróg i chodników.

(14kB)
Jezioro Lubiąż
Już dziś można mówić o słuszności podjętych działań chroniących środowisko. Budowa sieci kanalizacyjnej i całkowite skanalizowanie miejscowości stworzyła możliwości rozbudowy i modernizacji istniejącej bazy noclegowej i gastronomicznej oraz budowy nowoczesnych obiektów turystycznych i sportowych a także budownictwa jednorodzinnego. Funkcjonująca od kilku lat mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków, kanalizacja sanitarna i deszczowa z chwytaczami błota i olejów przyniosły wymierne efekty w postaci przywrócenia w jeziorach lubniewickich l klasę czystości wód i ścieków wzrostu ilości ryb. Duże akweny wodne, nad którymi znajdują się zadbane plaże z kąpieliskami i przystaniami stwarzają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych m. in. żeglarstwa, pływania, surfingu i windsurfingu. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt pływający i wędkarski.